Menu

Astro teleskop na cestovanie

Často cestujete a chcete mať astro teleskop stále so sebou? Myslíte si, že len veľký a drahý teleskop vám môže zaručiť radosť z pozorovania? Zaznávate teleskopy s malými objektívmi? Chcete si vybrať rozumne a nechcete zaplatiť za niečo čo v skutočnosti nevyužijete? Potom si potrebujete prečítať aj tento článok...

Astro teleskop na cestovanie

 

 

Sky & Telescope Magazine

AUTOR: ED TING

Roman Luhový, preložené a publikované s písomným súhlasom Sky & Telescope Magazine

 

Teleskop na cestovanie
Prenosnosť, odolnosť, a jednoduchosť používania sú kľúčovými faktormi pri výbere cestovného teleskopu. Niektorí výrobcovia vyrábajú teleskopy špeciálne určené pre cestovanie.
Night Sky magazine photoillustration

Svoj prvý astro teleskop som dostal asi pred 25 rokmi. Po vyše ročnej práci v rýchlom občerstvení som si naškrábal dosť na to, aby som si mohol kúpiť teleskop svojich snov. Ale práve keď mi ho mali doručiť, moja rodina sa rozhodla stráviť dovolenku na opačnom konci krajiny a zanechať práve vtedy teleskop doma bola jedna z najťažších vecí v mojom živote.

Ak sa nemôžete dočkať pohľadu na nočnú oblohu, byť bez svojho teleskopu je tvrdá skúsenosť. Ale nemusí to tak byť. Či ste na potulkách za zatmením, na dovolenke pod tmavou oblohou alebo na jednu či dve noci na služobnej ceste, mať so sebou teleskop je výborný nápad ako si spríjemniť chvíle strávené mimo domova. Naviac, výrobcovia sa už dnes prispôsobili a vyrábajú prenosné teleskopy pre hvezdárov na cestách.

Jasná požiadavka na takýto "cestovný" hvezdársky ďalekohľad je malá veľkosť, ktorá by umožňovala jeho prenosnosť. Vo väčšine prípadov to však znamená obmezenie veľkosti apertúry (priemer veľkosti šošovky alebo zrkadla, ktoré zachytávajú alebo odrážajú svetlo) na 3-4 palce (76-102mm). Aj keď sa to nezdá, ale so zväčšujúcou sa apertúrou (a montážou, ktorá ju musí niesť) sa teleskop stáva veľmi rýchlo rozmerným.

Ak váš teleskop spĺňa vyššie uvedený popis, máte to v suchu. Ak nie, pouvažujte nad kúpou druhého menšieho teleskopu na cesty. Našťastie je dnes dostupných veľa vhodných modelov. Aký by ste si mali kúpiť? Neexistuje žiadny perfektný dizajn, takže zvážte svoje priority a vyberajte podľa toho. Dotknem sa tu niektorých kľúčových faktorov, ale najlepšie vám poslúži všeobecný návod v článku Ako si vybrať svoj prvý teleskop.

 

Menší môže byť lepší

Malý reflektor Dobson
Malý zdkadlový teleskop typu Dobson.
Night Sky: Craig Michael Utter

Pri danej apertúre sú reflektory (ktoré zachytávajú svetlo pomocou zrkadla umiestneného v spodnej časti tubusu) väčšinou tým najlacnejším riešením z 3 možných optických dizajnov. Avšak, patria k najrozmernejším a vyžadujú pravidelnú kolimáciu zrkadiel – najmä ak sa príliš často prepravujú. Na druhej strane, refraktory (ktoré disponujú šošovkou v prednej časti tubusu) sú pevnejšie a ich optika je prakticky bezúdržbová, no ich cena so zväčšujúcou sa apertúrou veľmi rýchlo stúpa. Zložené alebo katadioptrické teleskopy (šošovkovo-zrkadlové), ktoré využívajú kombináciu zrkadla a šošovky, ponúkajú kompaktné tubusy a relatívne nízku hmotnosť;  najpopulárnejšie dva typy takýchto konštrukcií sú známe pod názvom Maksutov-Cassegrain a Schmidt-Cassegrain.

Každý teleskop musí mať pevnú a hladko pracujúcu oporu (montáž). Veľa teleskopov sa dodáva kompletne aj s montážou a statívom, ale iné, najmä menšie a špeciálne teleskopy sa predávajú len ako optické tubusy (OTA – Optical Tube Assembly). Ak si taký zaobstaráte, budete si musieť zohnať montáž vlastnými silami. Našťastie, malé teleskopy sa zvyčajne dodávajú s nadstavcom, ktorý umožňuje pripojenie tubusu na štandardný fotostatív jednou skrutkou.

Ale dajte si pozor:  statív, ktorý je dobrý na fotografovanie môže byť nestabilný pre astronomické účely. Zhruba platí, že dostatočný fotostatív dobre udrží tubus teleskopu o hmotnosti rovnej hmotnosti statívu. Ešte lepšie, ak statív váži viac ako tubus – ja som dokonca vyskúšal aj hmotnostný pomer 2:1 a viac. A zatiaľ čo klasický fotostatív bude pomerne dobre fungovať s malými tubusmi, ak raz apertúra prekročí 3 palce (76mm), budete potrebovať špeciálnu montáž, ktorá zabezpečí stabilitu. Tu je ďalšia úvaha: väčšie zväčšenia, ktoré dovoľujú katadioptrické teleskopy vyžadujú na oplátku pevnejšie a robustnejšie montáže – čo môže negovať výhody malých rozmerov kompaktnejších optických tubusov.

Malý refraktor na statíve
Malý šošovkový teleskop na statíve.
Sky & Telescope

Montáže pre teleskopy väčšinou obetujú prichytenie tubusu jednoduchým skrutkovaním v prospech väčších a robustnejších obručí alebo tzv.dovetail lišta (rybinový spoj). Na niektorých montážach sa tubusom dá pohybovať vertikálne aj horizontálne ako na fotostatíve, takéto montáže sa nazývajú azimutálne. Zložitejšie montáže, ktoré umožňujú sledovať hviezdy jednoduchým pohybom len v jednej osi sa nazývajú rovníkové, paralaktické alebo ekvatoriálne. Tento typ montáží však býva väčší, ťažší a komplikovanejší čo ich môže diskvalifikovať z užšieho výberu prenosných, cestovných teleskopov.

Nakoniec, nezabúdajte ani na miesto pre príslušenstvo:  okuláre, extra batérie, potrebné náradie, atlas hviezd a vesmírneho sprievodcu, notebook, písacie potreby a tlmené červené svetlo aby ste si nepokazili nočné videnie. Mnohí výrobcovia ponúkajú prepravné obaly či kufríky, ktoré počítajú s miestom pre príslušenstvo. Keď sa budete prehŕňať všetkými týmito možnosťami, pamätajte si, že malý teleskop, ktorý budete často používať vám ukáže viac ako veľký ďalekohľad, ktorý bude zapadať prachom v garáži dovtedy, kým nenadíde ten správny čas. Obzvlášť to platí pre cestovné teleskopy. Je totižto väčšia pravdepodobnosť, že budete častejšie používať menší a ľahší teleskop. A čím menšie starosti s prípravami na pozorovanie, tým lepšie. Najlepší zo všetkých je taký teleskop, ktorý sa dá zbaliť do jedného obalu a zobrať do jednej ruky.

 

Ďalšie možnosti

Binokulárny pozorovací ďalekohľad schéma
Binokulárne ďalekohľady si dlho držali v astronómii výsostné postavenie, veľa pozorovateľov ich mali vo svojej štandardnej výbave. Najlepšie parametre binokulárov na pozorovanie nočnej oblohy sú 7x50-ky a 10x50-ky (prvé číslo je zväčšenie, druhé číslo veľkosť objektívov v milimetroch). Vysoká kvalita optiky je dôležitejšia ako pri dennom pozorovaní. Avšak, temer každý binokulár môže byť dobrým hvezdárskym nástrojom. Aký veľký teleskop si kúpite bude závisieť len od vášho rozpočtu a možností prenosnosti.
SkyWatch: Chuck Baker

Nemáte dosť voľného miesta na teleskop akejkoľvek veľkosti? V takom prípade môžu byť binokulárne ďalekohľady veľmi dobrým astronomickým nástrojom. Na pozorovanie nočnej oblohy vyberajte ďalekohľad s priemerom objektívov aspoň 30mm, ešte lepšie 50mm. Ako viete aký máte ďalekohľad? V blízkosti okulárov nájdete dve čísla oddelené znakom ×, prvé číslo znamená zväčšenie, druhé veľkosť objektívov v mm. Ja považujem za všeobecne najlepší parameter pre nočné pozorovanie 8x50, ale aj najskromnejšie 7x35-ky vám môžu odhaliť trofeje nočnej oblohy akými sú galaxia Androméda, Veľká hmlovina v Orióne, hviezdokopa Plejády – častokrát aj z hotelového okna.

Na druhej strane, ak sa chystáte zdržať na nejakom mieste dlhší čas, zabudnite na balenie teleskopu, radšej si ho nechajte poslať! Väčšina hotelov za vás na recepcii balík prevezme a uschová. Pokiaľ sa chystáte do odľahlehších končín, nechajte si teleskop poslať do najbližšej úschovne (ako napríklad depo kurierskej spoločnosti UPS), ktorá za malý poplatok prijme a uschová váš balík. Takýmto spôsobom prepravíte aj veľký teleskop, ktorý by vám inak nevzali napríklad do lietadla alebo si ušetríte nervy s naťahovaním sa s veľkým kartónom (vybaľovaním a  vysvetľovaním funkcií rôznych častí teleskopu bezpečnostnej službe na letisku). Vždy si preto ponechajte prepravnú kartonáž, zíde sa vám keď budete potrebovať teleskop prepravovať.

 

Na súši aj vo vzduchu

Teleskop v kufríku, ochrana proti poškodeniu
Keď si budete baliť svoj astro teleskop na výlet za tmavou oblohou, uistite sa, že je bezpečne chránený pred nečistotami a poškodením. Je možné zohnať na mieru robené či penou tvarovateľné výplne a tvrdé kufríky. Nezabudnite si tiež zbaliť príslušenstvo a mapu nočnej oblohy!
Night Sky: Craig Michael Utter

Ak už teleskop máte, je jedno aký veľký, v každom prípade uvažujte nad tým, že ak budete cestovať do oblastí s dobrými podmienkami na pozorovanie nočnej oblohy alebo pôjdete kempovať, že si teleskop zoberiete so sebou. Ja sa držím pravidla, pokiaľ sa vám teleskop vojde do kufra auta, vezmite ho so sebou! Ak pocestujete autom, bude vás zvádzať vziať teleskop až nakoniec, keď už budete mať všetko ostatné pobalené. Namiesto toho vložte do kufra teleskop ako prvý aj s ochrannými vypchávkami a prepravným obalom a okolo obložte ostatnou batožinou. To vám po dosiahnutí destinácie umožní vybrať potrebnú batožinu ako prvú a ušetrí vám námahu po celodennom šoférovaní.

Ak poletíte lietadlom, dopredu si zistite hmotnostné a rozmerové limity svojej batožiny. Ja som ich nikdy veľmi nerešpektoval, ale tie dni sú už dávno preč. Ak máte veľkú batožinu, nebudete si ju môcť vziať so sebou na palubu lietadla a budete ju musieť odovzdať na úschovu do nákladných priestorov – a to si určite dvakrát rozmyslíte, či do týchto priestorov zveríte ľahko poškoditeľnú vec akou je teleskop.

A ešte pokiaľ ide o hmotnostné limity, berte ich vážne. Ja som si raz priplácal za batožinu pretože presahovala 25kg. Keby som ju rozdelil na dve, nemusel by som doplácať. Aké z toho plynie ponaučenie? Zavolajte si najskôr do leteckej spoločnosti a zistite aké opatrenia sa uplatňujú na prevoz takejto batožiny.

A nakoniec, ak si beriete teleskop do zahraničia, uistite sa, že ho zaregistrujete na colnom úrade alebo si aspoň zoberiete so sebou doklad, preukazujúci jeho kúpu vo vašej krajine. Nechcete predsa platiť dovozné clo za teleskop, ktorý ste si nekúpili na dovolenke v cudzine!

 

Malé ďalekohľady prinášajú veľký obraz

Pozorovanie pomocou malého hvezdárskeho teleskopu
Night Sky: Craig Michael Utter

Hneď po otázke "Aký teleskop si mám kúpiť?" počúvam najčastejšie otázku "A čo s ním uvidím?". Z vašej záhrady alebo príjazdovej cesty vám mnoho malých teleskopov s apertúrou 70-114mm ponúkne výhľad, ktorý vás "zamestná" na pomerne dlhý čas. Aby som bol presnejší, všetky vám umožnia vidieť:

  • Stovky kráterov na Mesiaci
  • Prstence Saturnu (a možno aj niektoré z jeho mesiacov)
  • Jupiterov hlavný oblačný pás a jeho 4 veľké mesiace
  • Mars ako malý červený disk (keď je blízko Zeme)
  • Venušu prechádzajúcu svojimi fázami (podobne ako náš Mesiac)
  • Slnečné škvrny – len s použitím bezpečných slnečných filtrov!!!
  • 2- a 3-hviezdy
  • Veľa premenných hviezd
  • Veľkú hmlovinu v Orione a hmlovinu Lagúna, galaxiu Androméda
  • Tucty ostatných jasnejších galaxií, hmlovín a hviezdokôp

Niektoré teleskopy prinášajú ostrejší obraz ako iné, samozrejme za väčšie peniaze, no napokon skoro všetky vám urobia dobrú službu. A ak pozorujete zo dvora svojho domu a neplánujete teleskop veľmi premiestňovať, pouvažujte nad kúpou väčšieho teleskopu s robustnejšou montážou. Refraktory a katadioptrické teleskopy vám pri využití finančne nenáročnej terestrickej šošovky umožnia aj nádherné denné pozorovanie pozemských cieľov. Vtáčkári (ornitológovia), zbystrite!

Pamätajte: Neexistuje "perfektný" teleskop, takže už po ňom nepátrajte. Radšej zvážte svoje potreby, rozpočet a konajte podľa toho, začnite si baliť.

 

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíka
Pokračovať v nákupe Objednať