Sega Toys disk Homestar Galaxy - projekčný disk s galaxiami pre planetárium Sega Toys Homestar Original, Matataki, Flux
Nočná obloha toho pred voľným okom veľa skrýva. Nespočetné množstvo hmlovín, hviezdokôp a galaxií je možné objaviť len pomocou väčších ďalekohľadov.
Slávna Veľká hmlovina v Orione je viditeľná voľným okom ako stredná "hviezda" v meči súhvezdia Oriona, ktorý tvoria tri hviezdy nachádzajúce sa južne od Orionovho pásu. Hmlovina je hviezdna škôlka, kde sa rodia nové hviezdy, je tu približne 700 hviezd v rôznych štádiách formovania. Komplex molekulárnych mrakov Orion sa rozprestiera v súhvezdí Orion a zahŕňa aj hmlovinu Konská hlava. Táto hmlovina je najvýchodnejšou „hviezdou" Orionovho pásu, kde tmavý oblak prachu a plynu ukazuje siluetu konskej hlavy. Ďalšiu blízkosť tvoria Plejády, ktoré sú v japončine známe pod názvom Subaru, a ktoré sú otvorenou hviezdokopou v súhvezdí Býka obsahujúcou horúce modré hviezdy v strednom veku.
Vo vesmíre sú nielen hmloviny, v ktorých sa rodia hviezdy, ale existujú aj hmloviny, ktoré sú tvorené zvyškami bývalých hviezd. Prsteňová hmlovina v letnom trojuholníku je planetárna hmlovina v súhvezdí Lýra, ktorú tvorí plyn vyvrhnutý červeným obrom, kým sa z neho stane biely trpaslík. Hmlovina Závoj v súhvezdí Labuť sa vytvorila, keď explodovala supernova dvadsaťkrát hmotnejšia ako naše Slnko. Pozostatok supernovy je taký veľký, že rôzne oblúky hmloviny majú svoje vlastné meno. Tam sú západný závoj, východný závoj a Pickeringov trojuholník hlavnými tromi komponentmi tvoriacimi slučku Labute.
Messier 13 je zhluk niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Hviezdy v guľovej hviezdokope Herkules sú viac ako stokrát hustejšie ako hviezdy v susedstve nášho Slnka. Keď sa dve hviezdy z hviezdokopy zrazia, vytvoria nové hviezdy, ktoré sa nazývajú modrí opozdilci.
Predchádzajúce nebeské objekty boli všetky z našej Galaxie. Existujú však aj iné galaxie, napríklad galaxia Andromeda. Špirálová galaxia je od Zeme vzdialená asi 2,5 milióna svetelných rokov. Je to najbližšia galaxia k Mliečnej dráhe, a preto patrí medzi najjasnejšie objekty Messierovho katalógu. Počas bezmesačných nocí na jesennej oblohe je viditeľná aj voľným okom alebo malým ďalekohľadom ako nenápadný fliačik.
Nebeské telesá nie je možné vidieť tak jasne voľným okom, ako sú zobrazené na fotografiách. Je však veľmi pôsobivé vidieť ich na hvezdárni cez veľký ďalekohľad.
Žiadne komentáre
Žiadne komentáre
27 €
Nový komentár