Ako si vybrať ďalekohľad

Antireflexné vrstvy

Očnice a okuláre

Optické sklo

Pogumovanie tela ďalekohľadu

Rozlíšenie ďalekohľadu

Svetelnosť ďalekohľadu

Vodeodolnosť a odolnosť voči hmleniu

Výstupná pupila (dĺžka)

Výstupná pupila (veľkosť)

Zorné pole viditeľnosti

Zväčšenie ďalekohľadu

 

Zväčšenie (priblíženie)

Ďalekohľad s označením 10x50 znamená 10-násobné zväčšenie, 50 je priemer objektívu v milimetroch. Pre lepšiu predstavu sa dá zjednodušene o zväčšení povedať, že objekt vzdialený v teréne 100m uvidíme cez ďalekohľad s 10x zväčšením tak, ako by sme ho videli voľným okom z 10m. Vo všeobecnosti platí, že s rastúcim zväčšením (pri nezmenenej veľkosti objektívov) klesá svetelnosť a zužuje sa zorné pole viditeľnosti, obraz sa stáva tmavším a citlivejším na pohyb či vibrácie, takže je nemožné zaostriť na malé detaily. Približne od 12-násobného zväčšenia preto patria ďalekohľady na statív.

 

Rozlíšenie

Schopnosť ďalekohľadu rozlíšiť drobné obrazové detaily a vytvoriť ostrý obraz. Lepšie rozlíšenie prináša aj intenzívnejšiu farebnosť obrazu. Rozlíšenie závisí od veľkosti šošoviek objektívu, čím väčšie, tým lepšie. Väčšie objektívy prinášajú do oka viac svetla ako menšie, viac svetla znamená lepšie rozlíšenie jemných a nejasných štruktúr obrazu. Je to niečo podobné ako s baterkou v tme, keď svieti slabo, uvidíte len najbližšie a najväčšie obrysy predmetov, no keď je svetlo dostatočné, uvidíte aj ďalšie detaily, ktore ste predtým pri slabom osvetlení jednoducho nemohli vidieť. Rozlíšenie ovplyvňujú aj kvalita použitých optických skiel, typ antireflexných vrstiev, atmosférické podmienky a trénovanosť pozorovateľovho oka.

Na začiatok

 

Svetelnosť ďalekohľadu

Veľkosť šošoviek objektívu je jedným z najdôležitejších faktorov určujúcich množstvo svetla, ktoré nimi preniká do oka. Čím väčší objektív, tým jasnejší obraz, tým viac jemnejších obrazových detailov a štruktúr je možné pozorovať. Ďalekohľady s veľkým objektívom sú vhodné na pozorovanie aj v horších svetelných podmienkach (napr. svitanie, súmrak, zamračená obloha, dážď). Ide hlavne o ďalekohľady s parametrami 7x50 (51), 8x56 (49), 9x63 (49), 8x60 (56x), ktoré dosahujú vysokú svetelnosť s indexom nad 49. Svetelnosť je len teoretický parameter, ku ktorému sa výrobca pokúša priblížiť optickou konštrukciou ďalekohľadu, kvalitou použitých optických skiel a hranolov, typom antireflexných vrstiev. 

Na začiatok

 

Optické sklo

Podľa spôsobu uloženia hranolov rozlišujeme ďalekohľady na tzv. PORRO (telo ďalekohľadu je širšie) a ROOF (lineárne, štíhlejšie ďalekohľady). Hranoly sú najčastejšie vyrábané z 2 druhov optických skiel, BK-7 je bórové korunové sklo bežne používané v lacnejších ďalekohľadoch. Pri prechode svetla hranolovou sústavou BK-7 dochádza k väčšiemu rozptylu a svetelným stratám, takže výsledný obraz nie je taký jasný, čistý a kontrastný ako pri ďalekohľadoch s kvalitnejšími hranolmi. Treba však poznamenať, že pre bežné pozorovanie, najmä za pekných slnečných dní, sú takéto ďalekohľady celkom postačujúce. Kvalitnejšie optické sklá sú báryové korunové sklá BaK-4. Ide o veľmi kvalitný optický materiál s minimálnym rozptylom a svetelnými stratami. Ďalekohľady disponujúce takýmito hranolmi majú jasný, čistý, kontrastný a ostrý obraz v celom zornom poli. Sú vhodné najmä na pozorovanie v horších svetelných podmienkach, pre poľovníkov sú nevyhnutnosťou. Overiť si akými sklami disponuje váš ďalekohľad si možete aj sami, ked sa pozriete do okulára ďalekohľadu oproti svetlému pozadiu (Pozor, nikdy sa nepozerajte cez ďalekohľad do Slnka ani jeho okolia, hrozí nezvratné poškodenie zraku!) zo vzdialenosti asi 30cm. Ak uvidíte obraz výstupnej pupily v tvare kruhu, potom ide o hranoly BaK-4, pokiaľ bude výstupná pupila v tvare štvorca, ide o lacnejšie BK-7 hranoly. 

Na začiatok

 

Antirelexné vrstvy

Na povrch šošoviek sú výrobcom nanášané pomerne zložitým technologickým postupom špeciálne antireflexné vrstvy (zvyčajne z magnezium fluoridu), ktoré zabraňujú spätným odrazom svetla prechádzajúceho ďalekohľadom. Antireflexné vrstvy tak zvyšujú svetelnú priepustnosť, zlepšujú kontrast, redukujú odlesky, a prispievajú tak k ostrému a kontrastnému obrazu. V závislosti od druhu skla, povrch jednej šošovky odráža 4-8% prichádzajúceho svetla, výsledný súčet týchto nežiadúcich svetených odrazov cez viacero optických plôch ďalekohľadu môže spôsobovať až 50% svetelnú stratu. Toto svetlo by sa prechodom cez neupravené šošovky bez antireflexných vrstiev do oka nikdy nedostalo.

Najpoužívanejšie typy antireflexov sú:

C (coated) - najnižší stupeň vrstvenia, vyskytuje sa pri lacnejších ďalekohľadoch, minimálne jeden povrch/strana šošovky má jednu antireflexnú vrstvu, zvyčajne vonkajšiu.

FC (fully coated) - plne vrstvená optika, všetky šošovky a hranoly by mali disponovať jednou antireflexnou vrstvou.

MC (multi coated) - viacnásobne vrstvená optika, prinajmenšom jeden povrch/strana šošovky disponuje viac ako jednou antireflexnou vrstvou, na zvyšku optických členov je jedna antireflexná vrstva.

FMC (fully multi coated) - plne viacnásobne vrstvená optika, vysoko kvalitné antireflexné vrstvenie, všetky optické povrchy sú pokryté viacnásobnými antireflexnými vrstvami. Takýmto ďalekohľadom by malo prejsť 90-95% svetla, svetelná strata je teda len 5-10%.

Phase coating - fázové vrstvenie, ide o najkvalitnejší a najdrahší spôsob antireflexného vrstvenia; v ďalekohľadoch so strechovými hranolmi (lineárne, "štíhlejšie" konštrukcie ďalekohľadov) dochádza pri lome svetla k fázovému posunu, svetlo odrážané od "strechovej" plochy hranolu je čiastočne polarizované a môže dochádzať k interferenciám čo spôsobuje stratu intenzity prechádzajúceho svetla (jasu) a obrazovej informácie (rozlíšenie); tento jav však možno výrazne potlačiť nanesením špeciálnych antireflexných vrstiev na plochy optických hranolov, výsledný kontrast a rozlíšenie je na prvý pohľad lepšie a je porovnateľné s PORRO ďalekohľadmi rovnakých parametrov.

Okrem základných typov antireflexov používajú rôzni výrobcovia aj svoje vlastné špeciálne typy vrstvenia, napr. Bresser - FBMC, FlatMC, SHR - ide o antireflexy, ktorými disponujú najmä drahšie prístroje.

Na začiatok

 

Výstupná pupila (veľkosť)

Výstupná pupila je priemer svetelného kruhu viditeľný v okulároch ďalekohľadu. Väčšia výstupná pupila znamená viac svetla, ktoré môže preniknúť do oka, udáva sa v mm a je výsledkom podielu veľkosti objektívu a zväčšenia (napr. ďalekohľad 10x50 má priemer výstupnej pupily 5mm=50mm/10). Nemožno však zabúdať na schopnosť oka elasticky sa zužovať/rozširovať v rozmedzí od 2-7mm. Starnutím táto schopnosť oka rozširovať zreničky klesá (po 30-ke cca 1mm každých 10-15 rokov), čo znamená, že staršie oko už nie je schopné využívať veľkú výstupnú pupilu a teda ani vysokú svetelnosť ďalekohľadu. 

Na začiatok

 

Výstupná pupila (dĺžka)

Dĺžka výstupnej pupily určuje v akej vzdialenosti od šošovky okulára uvidí vaše oko plné zorné pole bez obmedzení. Takéto ďalekohľady bývajú označené ako LE (Long Eye), čo sa nesprávne nazýva aj dlhý očný reliéf. Ďalekohľady s dlhou výstupnou pupilou sú určené najmä pre pohodlné pozorovanie s okuliarmi bez zúženia zorného poľa, ale samozrejme ho ocenia aj pozorovatelia bez okuliarov, ktorí nebudú musieť oko natískať na šošovku okulára, aby uvideli celé zorné pole.

Na začiatok 

 

Očnice a okuláre 

Očnice sú gumové výstupky na okulároch, ktorých hlavnou funkciou je blokovať rušivé bočné svetlo. Veľa dnes predávaných ďalekohľadov je vybavených vysúvateľnými očnicami, ktorými je možné nastaviť optimálnu vzdialenosť oka od výstupnej šošovky okulára. Pre pozorovanie s okuliarmi sa takéto očnice zasunú alebo v prípade gumových očníc zvinú, teda bez okuliarov sa pozoruje s vysunutými/postavenými očnicami, s okuliarmi naopak so zasunutými/zvinutými očnicami).

Na začiatok

 

Zorné pole viditeľnosti

Označenie šírky zorného poľa je častokrát viditeľne uvedené na tele ďalekohľadu a predstavuje šírku horizontu v metroch, ktorá je ďalekohľadom viditeľná zo vzdialenosti 1000 metrov. Napríklad označenie FOV 120m/1000m (vyjadrené niekedy aj v yardoch či stupňoch) znamená, že vo vzdialenosti 1000m uvidíte cez ďalekohľad pás široký 120m. Platí, že so stúpajúcim zväčšením ďalekohľadu sa zorné pole viditeľnosti na 1000m zužuje. Veľké zorné pole prispieva ku komfortu pozorovania a je výhodné najmä pri pozorovaní rýchlo sa pohybujúcich objektov (napr. pri športových podujatiach, utekajúca lesná zver, pozorovanie vtákov) alebo keď je v pohybe sám pozorovateľ. 

Na začiatok 

 

Vodeodolnosť a odolnosť voči vnútornému hmleniu

Hermeticky uzavreté a vzácnym plynom (najčastejšie dusíkom) plnené ďalekohľady sú odolné voči vnútornému hmleniu pri prechode z mrazu do tepla. Takto vybavené ďalekohľady sú úplne vodeodolné, odolné voči hubám, plesniam a prachu, vhodné najmä pre poľovníkov, jachting a vodné športy. 

Na začiatok

 

Pogumovanie tela ďalekohľadu

Gumou potiahnuté telo ďalekohľadov ľahšie absorbuje vibrácie, ktoré potom menej cítiť na obraze. Pogumovanie tiež zabezpečuje nešmykľavý povrch, lepší úchop a istú ochranu aj pred počasím, tiež izoluje pred teplom z rúk.

Na začiatok

   
   
    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií