Mikroskopy - slovník pojmov
Barlow šošovka
Šošovka, ktorá násobí výsledné zväčšenie mikroskopu a umožňuje kontinuálne nastavenie zvačšenia pri monokulárnych školských mikroskopoch. Vkladá sa do monokulárneho tubusu spolu s okulárom, ktorý sa vloží až nakoniec. Jej povytiahnutím alebo naopak zasunutím z/do tubusu je možné súvisle meniť výsledné zväčšenie.
Binokulárný mikroskop
Mikroskop s dvoma okulármi pre pozorovanie oboma očami. Využíva sa maximálna vizuálna kapacita zraku.
Elektrónový mikroskop
Ide o špeciálny vedecký mikroskop, pri ktorom sa na dosiahnutie obrovských zväčšení obrazu (až 100-tisíckrát) využíva zväzok elektrónových lúčov.
Farbenie preparátov
Praparáty sa zafarbujú kvôli lepšej viditeľnosti niektorých štruktúr, ktoré by boli bez toho neviditeľné/nepozorovateľné. Ako farbivo sa používajú napríklad hematoxylin, metylová modrá, metylová zeleň, neutrálna červeň, Hoechstovo farbivo a mnohé ďalšie.
Hotové preparáty
Mikroskopicky ošetrené vzorky na pozorovanie trvalo prilepené mezi podložné a krycie sklíčko bez prístupu vzduchu, ktoré takto v nezmenenej podobe vydržia aj niekoľko rokov.
Imerzný olej
Pri štandarných pozorovaniach s objektívmi s veľkým zväčšením (90-100x) je zvyčajne nemožné dostatočne dobre zaostriť. Riešením je použitie imerzného oleja, ktorý sa kvapne na preparát a kam sa priloží 100x objektív mikroskopu. Obraz, ktorý vidíme cez imerzný olej sa už dá dobre zaostriť.
Irisová clona
Je otvor pod kondenzorom mikroskopu, ktorý je možné postupne zatvárať a otvárať a regulovať tak množstvo prechádzajúceho svetla. Uplatňuje sa hlavne pri veľkých zväčšeniach na kompenzáciu preexponovaného alebo príliš mäkkého obrazu.
Kombinovaný mikroskop
Kombinovaný mikroskop je zvyčajne školský mikroskop, ktorý je vhodný aj na pozorovanie priehľadných objektov (také, ktoré sa dajú vložiť medzi podložné a krycie sklíčko) v prechádzajúcom svetle a zároveň aj na pozorovanie povrchu nepriehľadných objektov (mince, minerálne nerasty, známky, listy rastlín) v odrazenom svetle. Disponujú teda dvoma svetelnými zdrojmi (bočné a spodné osvetlenie).
Kondenzor
Je jedna alebo viacero optických šošoviek v biologickom mikroskope, ktoré z prechádzajúceho svetla vytvárajú zväzok svetelných lúčov na zabezpečenie lepšieho osvetlenia pozorovaného objektu. Kondenzor je umiestnený medzi mechanickým stolíkom a spodným osvetlením.
Makro pozorovanie
Ide o pozorovanie povrchov nepriehľadných materiálov akými sú napríklad kamene, známky, mince v odrazenom svetle pri zväčšeniach od 10-100x.
Mikroskopický stolík s posuvníkom preparátov
Umožňuje pevne uchopiť sledovaný preparát (podložné sklíčko) a komfortne ho po milimetrových úsekoch posúvať v rôznych smeroch pod objektívom mikroskopu, čo je nutnosť najmä pri veľkých zväčšeniach.
Mikro okulár
Je elektronický okulár, ktorý umožňuje zachytiť video alebo obrazové snímky pozorovaných objektov. S niektorými mikroskopmi je dodávaný už v balení, k väčšine ostatných je možné ho dokúpiť, k dispozícii sú rôzne rozíšenia (VGA, 1,3MP, 3MP, 5MP, 10MP).
Monokulárny mikroskop
Mikroskop s jedným optickým tubusom a okulárom umožňujúci pozorovať len jedným okom. Rýchlejšia únava oka a nevyužitie jeho maximálnej vizuálnej kapacity ako je tomu pri binokulárnych (stereoskopických) a trinokulárnych mikroskopoch.
Numerická apertúra (N.A.)
V mikroskopii vyjadruje tento parameter účinnú svetelnosť objektívu a určuje jeho rozlišovaciu schopnosť. Maximálne výsledné zväčšenie mikroskopu (kombinácia zväčšenia okulára a objektívu) by nemalo presiahnuť 1000-násobok veľkosti numerickej apertúry, ktorá býva vygravírovaná na objektíve (napr. 0,10/0,25/0,40/0,85 atď.). Napríklad, máte objektív so zvačšením 60x s numerickou apertúrou NA=0,85 a chcete vedieť aký okulár použiť s týmto objektívom, aby ste nepresiahli maximálne užitočné zväčšenie. Najskôr prenásobíte NA objektívu x1000 a dostanete hodnotu 850x (0,85x1000), ktorú vydelíte zväčšením objektívu (60x) a dostanete hodnotu zväčšenia okulára, teda cca 14x. S objektívom 60x/NA=0,85 bude teda možné dosiahnuť maximálne užitočné zväčšenie s okulárom so zväčšením 14x, výsledné zväčšenie mikroskopu bude pri tejto kombinácii okulár-objektív 840x (60x14).
Osvetlenie pre mikroskop
Osvetlenie mikroskopu je veľmi dôležité. Platí, že pri menších zväčšeniach postačuje aj menej intenzívne osvetlenie, pri veľkých zväčšenia je potrebné dostatočne silné osvetlenie. Osvetlenie môže byť napájané elektricky alebo zabezpečené odrazom svetla od malého zrkadla. Pre špeciálne aplikácie je možné k štandardnému osvetleniu dokúpiť aj prídavné osvetlenie.
Mikroskop ICD
Mikroskop na pozorovanie povrchu nepriehľadných objektov (mince, minerálne nerasty, známky, listy rastlín) v odrazenom svetle. Disponuje jedným svetelným zdrojom (vrchné osvetlenie). Najčastejšie maximálne zväčšenie pri tomto type mikroskopov sa pohybuje okolo 100x.
Biologický mikroskop
Je mikroskop vhodný na pozorovanie priehľadných biologických materiálov v prechádzajúcom svetle. Disponuje jedným svetelným zdrojom (spodné osvetlenie). Horná hranica dosiahnuteľná pri tomto type mikroskopov sa pohybuje niekde medzi 3000-4000x.
Projektor pre mikroskop
Niektoré mikroskopy sa dodávajú aj s malým projektorom, ktorý umožní sledovanie pozorovaného obrazu na bielej stene či premietacom plátne viacerým osobám súčasne.
Rozlíšenie
Je to schopnosť mikroskopu rozlíšiť dva od seba vzdialené body na vizuálnej a fotografickej úrovni. Rozlíšenie je dôležité pri otázke aké obrazové detaily uvidíme pri rôznych zväčšeniach mikroskopu.
Stereomikroskop
Je mikroskop vybavený stereo, teda dvoma, objektívmi a dvoma okulárovými tubusmi umožňujúci pozorovať oboma očami trojrozmerný 3D obraz. Väčšinou sa využívajú pri pozorovaní nepriehľadných objektov, ktorými neprejde svetlo ako sú napríklad kamene, listy, známky, mince, známky, atď. Z konštrukčných dôvodov je ich zväčšenie obmezené približne na 100-násobné zväčšenie.
Trinokulárny mikroskop
Je mikroskop s dvomi okulármi a jedným fototubusom, výstupom určeným pre vloženie špeciálnej kamery alebo DSLR, ktorý umožňuje pozorovať oboma očami a súčasne fotiť pozorované objekty.
Zväčšenie mikroskopu
Výsledné zväčšenie mikroskopu dosiahneme kombináciou rôznych okulárov a objektívov. Vypočíta sa ako súčin zväčšenia okulára a zväčšenia objektívu. Napríklad, ak si na mikroskope nastavíme objektív so zväčšením 40x a vložíme okulár so zväčšením 10x, výsledné zväčšenie tejto kombinácie bude 40*10=400x. Vo všeobecnosti platí, že maximálne užitočné zväčšenie mikroskopu je približne 1000-násobok numerickej apertúry použitého objektívu. Napríklad, ak má 40x objektív numerickú apertúru 0,65 (tento údaj býva na drahších mikroskopoch vyznačený priamo na objektíve), potom maximálne užitočné zväčšenie dosiahnuteľné s týmto objektívom bude 650x. Vo všeobecnosti platí, že so stúpajúcim zväčšením je na vytvorenie dobrého obrazu potrebné aj intenzívnejšie osvetlenie, nakoľko v sústave klesá svetelnosť a zužuje sa aj zorné pole.