Teleskopy - slovník pojmov
Apertúra
Apertúra teleskopu alebo objektív je optický otvor, ktorým vchádza svetlo do hvezdárskeho ďalekohľadu. Od veľkosti apertúry závisí nielen svetelný zisk teleskopu, ale najmä rozlíšenie jemných obrazových detailov.
Atmosférický seeing
Kmitanie obrazu následkom turbulencií, vzdušného prúdenia a nerovnakých teplotných podmienok v rôznych vrstvách atmosféry. Pri pokojnej atmosfére hovoríme o dobrej viditeľnosti (seeingu), pri nepokojnej zase o zlej viditeľnosti. Problém je, že pri rozkmitanom obraze tento nie je možné v okulári teleskopu zaostriť a rozlíšiť obrazové detaily.
Atmospheric Dispersion Corrector
Atmospheric Dispersion Corrector (ADC) je korektor atmosférickej disperzie, ktorý sa používa pri fotení a vizuálnom pozorovaní Mesiaca, planét, dvojhviezd na zlepšenie rozlíšenia planetárnych detailov.
Autoguiding, guiding (pointácia)
Autoguiding je automatizovaný proces korekcie nepresnosti chodu montáže pri astrofotografovaní deepsky objektov s dlhými expozičnými časmi od niekoľkých minút po niekoľko desiatok minút.
Barlow šošovka
Sústava šošoviek, ktorá niekoľkokrát znásobí výsledné zväčšenie teleskopu. Ak teleskop bez Barlow šošovky dosiahne zväčšenie 100x, s Barlow 2x šošovkou dosiahne až 200x.
Bresser Messier Hexafoc
Veľmi presný okulárový výťah na zaostrenie obrazu v hvezdárskom ďalekohľade. Ide o zaostrovací mechanizmus s veľkým 2,5in (6,35 cm) otvorom tubusu, ktorým sú vybavené takmer všetky teleskopy Bresser MESSIER.
Deep-sky
Deepsky alebo deep-sky označuje objekty hlbokého vesmíru ďaleko za hranicami našej slnečnej sústavy. Ide najmä o vermírne objekty ako sú hmloviny, galaxie a hviezdokopy. Mnohé tieto objekty sú od nás vzdialené tisíce až milióny svetelných rokov (1 parsek ≈ 9 500 000 000 000 km).
Hľadáčik
Používa sa na ľahšie vyhľadávanie objektov na nočnej oblohe. Keďže majú malé zväčšenie a veľké zorné pole, je jednoduchšie nájsť hľadané objekty ako cez okulár pri veľkom zväčšení a úzkom zornom poli teleskopu. Podmienkou je, aby optická os hľadáčika bola rovnobežná s optickou osou teleskopu, len tak to čo uvidíte v hľadáčiku uvidíte aj v okulári teleskopu. Najčastejšie sa stretnete s optickým hľadáčikom alebo tzv.LED hľadáčikom s červeným bodom.
Hmlovinové filtre
Hmlovinové filtre určené pre pozorovanie nejasných objektov hlbokého Vesmíru akými sú planetérne a emisné hmloviny, galaxie, hviezdokopy (deep sky objekty - DSO) v prostredí svetelného smogu. Umelé osvetlenie (pouličné lampy, osvetlenie budov) sú vážnymi prekážkami pozorovania takýchto objektov na nočnej oblohe, ktorá je v mestách a ich blízkosti nedostatočne tmavá. V závislosti od typu DSO...
Katadioptrický teleskop
Zrkadlovo-šošovkový teleskop je optická sústava najčastejšie zložená zo zrkadlového objektívu (guľové, parabolické, hyperbolické zrkadlo) a meniskusu či sekundárneho zrkadla na korekčnej šošovkovej doske.
Meade ACF
ACF (Advanced Coma-Free) je bezkomová úprava optického dizajnu Schmidt-Cassegrain používaná v sofistikovaných teleskopoch rady Meade LightSwitch LS ACF, Meade LX90-ACF, Meade LX200-ACF, Meade LX600-ACF a Meade LX850-ACF určených na astrofotografovanie.
Meade UHTC
Typ špeciálneho antireflexného vrstvenia, s ktorým po prvýkrát pre komerčné teleskopy prišiel najväčší výrobca teleskopov na svete, Meade Instruments, v roku 2002. UHTC alebo Ultra High Transmission Coating výrazne zvyšuje optický výkon teleskopu pre vizuálne pozorovanie aj astrofoto, a to tak, že zvyšuje prenos svetla v celom viditeľnom spektre zhruba o 15%. Napríklad, pri 10-palcovom teleskope Meade LX200 ACF zvýši UHTC vrstvenie svetelnosť obrazu tak ako keby bol jeho objektív o 0,75 palca / 20mm väčší. Tento typ antireflexného vrstvenia sa ako štandard doteraz objavuje len pri teleskopoch Meade Instruments.
Magnitúda (hviezdna veľkosť)
Magnitúda, alebo hviezdna veľkosť, nesúvisí so skutočnou veľkosťou hviezdy. Hviezdna veľkosť môže byť relatívna alebo absolútna. Jednotkou hviezdnej veľkosti je magnitúda (m, mag, M).
Mesačné a planetárne filtre
Slúžia na elimináciu svetelných odrazov a zvýšenie kontrastu obrazu pri pozorovaní Mesiaca alebo planét. Používajú sa hlavne s teleskopmi s väčším objektívom (najčastejšie od 150 mm) a vďaka nim je možné vidieť štruktúry obrazu, ktoré by sa inak pozorovať nedali. Skrutkujú sa na spodný závit okulárov a niektoré sa dajú aj stohovať na seba. Vyrábajú sa najčastejšie v dvoch veľkostiach upínacích priemerov okulárov, teda 1,25in (31,7mm) a 2in (50,8mm).
Newtonov zrkadlový ďalekohľad
Newtonov zrkadlový ďalekohľad je teleskop, ktorý zostrojil v 17. storočí anglický fyzik a matematik Isaac Newton. Ide o teleskop s jedným hlavným (primárnym) zrkadlom a jedným sekundárnym zrkadlom.
Ohnisková vzdialenosť
Ohnisková vzdialenosť je vzdialenosť objektívu od ohniskovej roviny, v ktorej sa vytvára obraz. Čím je ohnisko astronomického teleskopu dlhšie, tým užší pozorovací uhol teleskop poskytuje a tým ľahšie sa dosahujú vyššie zväčšenia, a naopak.
Polárny hľadáčik
Špeciálny optický hľadáčik, ktorým sú vybavené hvezdárske ďalekohľady určené na astrofotografovanie, umožňuje presné polárne nastavenie montáže teleskopu (RA os smerujúca na severný svetový pól) pre astrofoto účely.
Relatívny otvor (f/číslo)
Relatívna svetelnosť alebo clonové číslo či relatívny otvor objektívu je vyjadrením jasu obrazu, ktorý vytvorí objektív v ohnisku sústavy. Clonové číslo objektívu teleskopu vypočítate ako podiel ohniskovej vzdialenosti ďalekohľadu a priemeru jeho objektívu v rovnakých dĺžkových jednotkách (najčastejšie v milimetroch). Čím je objektív svetelnejší (f/číslo je menšie, napr. f/5, f/4,5, f/3), tým jasnejší obraz dokáže vytvoriť. Svetelnosť objektívu je priamo úmerná jeho veľkosti a nepriamo úmerná ohniskovej vzdialenosti teleskopu.
Rozlišovacia schopnosť
Schopnosť rozlíšiť dva blízke body. Závisí od veľkosti objektívu, čím je väčší, tým je rozlišovacia schopnosť lepšia. Rozlíšenie závisí aj od farebnej zložky svetla, niektoré farby svetla vieme rozlíšiť lepšie, iné horšie. Zjednodušene sa rozlišovacia schopnosť astronomického ďalekohľadu uvádza ako Dawesova medza.
Šošovkový teleskop
Teleskop, ktorého objektív je šošovkový, svetlo vstupuje do objektívu a prechádza šošovkou, obraz sa vytvorí v ohnisku, kde ho zväčší okulár, v ktorom obraz uvidíme už zväčšený. Hlavné výhody šošovkového teleskopu sú vysoký kontrast obrazu,
Zorné pole teleskopu (FOV)
Zorné pole alebo angl. field of view (FOV) je kruhový výsek obrazu, ktorý vidíme v okulári astronomického teleskopu. Zorné pole môže byť zdanlivé (zorné pole okulára) a skutočné (zorné pole viditeľné pod konkrétnym zväčšením teleskopu).
Zrkadlový astro teleskop
Zrkadlový teleskop typu Newton používa na zväčšenie obrazu zrkadlový objektív, ktorým svetlo neprechádza ako šošovkovým objektívom, ale sa odráža od hlavného (primárneho) zrkadla do sekundárneho, odkiaľ sa následne odrazí do okulára, ktorý ho zväčší. Zrkadlové teleskopy sa používajú najmä na pozorovanie objektov hlbokého Vesmíru akými sú najčastejšie hmloviny, galaxie a hviezdokopy. Hlavnou výhodou zrkadlových objektívov je absencia farebnej chyby,
Zväčšenie astro teleskopu
Výsledné zväčšenie hvezdárskeho teleskopu sa mení výmenou okulárov (do čoho sa pozeráte) s rôznymi ohniskami v okulárovom výťahu. Zväčšenie vypočítame ako podiel ohniskovej vzdialenosti teleskopu a okulára.