Teleskopy na Slnko, slnečné binokuláre a okuliare na zatmenie Slnka

32 položiek

Slnko sa priamo pozoruje len so špeciálnymi slnečnými ďalekohľadmi so zabudovanými slnečnými filtrami alebo slnečnými fóliami či úzkopásmovými filtrami pripevnenými pred objektívom štandardných hvezdárskych ďalekohľadov. Na Slnku najčastejšie pozorujeme rôzne javy v jednotlivých vrstvách jeho atmosféry, v najnižšej, tzv. fotosfére pozorujeme v bielom svetle slnečné škvrny, granuláciu, vlákna v penumbre, svetelné mosty v umbre, fakulezatmenie Slnka či prechody planét popred slnečný kotúč. V ďalšej vrstve slnečnej atmosféry, v tzv. chromosfére, môžeme pozorovať úchvatné protuberancie, filamenty, spikule, fibrily, erupcie. Na pozorovanie slnečných škvŕn alebo zatmení stačia aj špeciálne okuliare na pozorovanie Slnka vybavené slnečnou fóliou, ktorá sa dá rovnako pripevniť aj pred objektív astro teleskopu alebo triédra/binokulára. Slnečná fólia sa dá zakúpiť ako vizuálna alebo fotografická, každá má inú hustotu. Na pozorovanie slnečnej aktivity v chromosfére sú však už potrebné teleskopy vybavené špeciálnymi vodíkovými (hydrogen alfa, H-alfa) alebo vápnikovými filtrami (CaK) s veľmi úzkym pásmom priepustnosti svetla. Slnečné teleskopy sa predávajú ako samostatné optické tubusy, ktoré je potrebné postaviť na statív alebo montáž.

Nepozerajte sa ďalekohľadom do Slnka, hrozí oslepnutie 

NIKDY SA NEPOZERAJTE SO ŽIADNYM ĎALEKOHĽADOM DO SLNKA ALEBO JEHO OKOLIA BEZ ŠPECIÁLNEJ SLNEČNEJ FÓLIE ALEBO SLNEČNÉHO FILTRA ZABUDOVANÉHO V TELESKOPE ALEBO BEZPEČNE UMIESTNENÉHO PRED JEHO OBJEKTÍVOM! HROZÍ TRVALÉ POŠKODENIE ZRAKU A OSLEPNUTIE! 

NENECHÁVAJTE DETI S ĎALEKOHĽADOM BEZ DOZORU!

 

Výrobca:

Prehľadať výsledky filtra fulltextom

Zobraziť:

   

   

    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií