Farebná optická chyba

Farebná optická chyba alebo aj chromatická aberácia je spôsobená lomom a rozkladom bieleho svetla na jednotlivé farebné zložky pri prechode optickou šošovkou, pričom jednotlivé lúče sa nestretávajú v jednom ohnisku, ale každá vlnová dĺžka vytvorí svoje vlastné ohnisko. Svetelný lúč každej farby prechádza optickým sklom pod iným uhlom. Farebná chyba optiky sa prejavuje tým, že sa na kontrastnom rozhraní objavujú najčastejšie modré prúžky lemujúce hrany pozorovaného objektu. Táto chyba, okrem negatívneho vplyvu na farebnú vernosť obrazu má zásadný vplyv aj na jeho ostrosť.

Chyba sa nedá odstrániť, no je možné ju potlačiť. Používa sa na to kombinácia skiel s rôznymi optickými vlastnosťami z rôznych materiálov (napr.spojka z korunového skla a rozptylka z flintového skla). Šošovkový objektív vykorigovaný na dve farby (vlnové dĺžky) sa nazýva achromatický a na tri farby apochromatický. Zrkadlové objektívy farebnou chybou netrpia.

   

   

    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií