Relatívna svetelnosť

Relatívna svetelnosť ďalekohľadu je populárny parameter, ktorý indikuje vhodnosť využitia ďalekohľadu za zhoršených svetelných podmienok. Ide však len o teoretický parameter, ktorý nevypovedá nič o kvalite a optických vlastnostiach ďalekohľadu. Napríklad, každý ďalekohľad 10x50 bez ohľadu na cenu, optický dizajn a kvalitu použitej optiky bude mať rovnakú relatívnu svetelnosť 25 = (50/10)^2. Čím je toto číslo vyššie, tým vhodnejší môže ďalekohľad byť na pozorovanie v horších svetelných podmienkach (napr. za šera).

Najlepšie ďalekohľady na pozorovanie za šera majú vysokú relatívnu svetelnosť, okolo 50, sú to napríklad ďalekohľady 7x50 (relatívna teoretická svetelnosť 51), 8x56 (49), 9x63 (49), 8x60 (56). Je však potrebné zvážiť, či sa konkrétny ďalekohľad svojimi vlastnosťami (optický dizajn, kvalita optického skla, typ antireflexného vrstvenia) bude k tejto teoretickej hodnote aj skutočne približovať.

   

   

    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií