Výstupná pupila

Je to kruh svetla vystupujúci z okulára ďalekohľadu a vstupujúci do oka pozorovateľa. Je dôležitým parametrom pri výbere ďalekohľadu. Veľkosť výstupnej pupily sa udáva v milimetroch. Optimálne by mala veľkosť výstupnej pupily zodpovedať veľkosti zreničky pozorovateľovho oka, len vtedy je možné využiť maximum svetla z ďalekohľadu. Veľkosť výstupnej pupily je niečo iné ako vzdialenosť (dĺžka) výstupnej pupily, čítajte ďalej.

Veľkosť výstupnej pupily je možné vypočítať ako podiel priemeru objektívu (mm) a zväčšenia, napríklad pri ďalekohľade 10x50 má výstupná pupila veľkosť 5 mm = 50 mm/10. Veľkosť zreničky oka je závislá na množstve dopadajúceho svetla a mení sa približne od 2 mm (slnečný deň) do 7 mm (v tme). Vekom sa mení aj schopnosť zreničky otvoriť sa na maximum, čo zásadne ovplyvňuje schopnosť oka využiť veľkú výstupnú pupilu. 

Dĺžka alebo vzdialenosť výstupnej pupily je častokrát nesprávne prekladaná ako "očný reliéf". Je to vzdialenosť medzi poslednou šošovkou okulára a okom pozorovateľa, v ktorej je ešte vidieť celé zorné pole. Dĺžka výstupnej pupily je dôležitá pre komfort pozorovania, aby pozorovateľ nemusel mať oko natisnuté na šošovke okulára, obzvlášť dôležitá je tak pre pozorovateľov s okuliarmi, ktorí majú kvôli okuliarom väčší odstup oka od šošovky okulára.

Bežná dĺžka výstupnej pupily štandardných ďalekohľadov sa pohybuje medzi 9-13 mm. Najmä ak pozorujete s okuliarmi a chcete vidieť maximálne zorné pole, ktoré ďalekohľad poskytuje, vyberajte ďalekohľad s dlhšou výstupnou pupilou 14-20 mm. Takéto ďalekohľady bývajú označené skratkou "LE" (z angl. long eye relief).

   

   

    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií