Korektor atmosférickej disperzie Omegon ADC

Korektor atmosférickej disperzie Omegon ADC

Hodnotenie produktu: 5/5 (3x)

Vaše hodnotenie:

Omegon

korekcia atmosférickej disperzie pri pozorovaní a fotení nebeských objektov

149 € s DPH

Skladové číslo: 53049

Dostupnosť: Skladom ihneď
Plánované doručenie: 20.09.2021

Korektor atmosférickej disperzie Omegon ADC (Atmospheric Dispersion Corrector) napomáha dosiahnutiu ostrejších snímok s obrazovými detailami pri fotení planét aj keď sú tesne nízko nad obzorom. Planéty sa často pohybujú v blízkosti horizontu, kde ich pozorujeme alebo fotíme cez veľkú masu atmosfery, ktorá spôsobuje rozptyl svetla zo sledovaného objektu, čo má za následok rozmazané obrazové detaily a farebné okraje. 

Výhody ADC korektoru v skratke

 • koriguje atmosférickú disperziu - menej farebných okrajov, ostrejšie planetárne snímky, viac obrazových detailov
 • rozsah 2,5° - dva vzájomne nastaviteľné hranoly
 • vhodný aj pre vizuálne pozorovanie a pozorovanie pomocou binohlavy
 • stupnica na prispôsobenie stupňa korekcie
 • 1,25in (31,7mm) fotoadaptér s T2-závitom (pre kamery) a kompresným upínacím krúžkom (pre okuláre)
 • upínací priemer korektora 1,25in (31,7mm) s vnútorným závitom pre filtre

Vplyv atmosférickej disperzie pri pozorovanie nebeských objektov

Keď sa pozrieme na hviezdy v blízkosti horizontu, častokrát môžeme pozorovať ako sa mihotajú a hrajú krásnymi farbami - potešenie pre romantikov, pohroma pre astronómov! Tento jav známy aj ako atmosférická disperzia sa deje vždy keď svetlo z hviezdy alebo planéty prechádza atmosférou Zeme (ktorá je najhrubšia práve blízko horizontu), kde sa  výrazne láme a rozkladá, výsledkom čoho sú farebné okraje objektov a rozmazané obrazové detaily. Čím je objekt na oblohe nižšie (bližšie k horizontu), tým silnejší je tento efekt, modrá zložka svetla sa rozkladá viac ako červená. ADC korektor Omegon si vie s elimináciou tohto efektu poradiť a z planéty obklopenej farebnými prstencami dokáže "vyskladať" pozorovateľný objekt s obrazovými detailami. Deje sa tak vďaka dvom otáčajúcim sa hranolom, ktoré simulujú vlastný rozklad svetla, ale presne v opačnom smere ako atmosférická disperzia, čím tento efekt vykompenzujú.

Trojdielna súprava 

Omegon ADC korektor sa skladá z troch rôznych častí, ktoré je možné využiť aj samostatne na iné účely:

 • 1,25in zásuvka s T2 závitom
 • centrálna časť ADC s posuvnými hranolmi
 • T2-1,25in adaptér s T2 závitom a kompresným krúžkom

ADC korektor Omegon je možné použiť s akýmkoľvek astro teleskopom s upínacím priemerom fokusera 1,25in (31,7mm) alebo T2 konektorom.

Nastaviteľné optické hranoly BK-7 s vysokou svetelnou priepustnosťou

Dva klinovité optické hranoly sú vyrobené zo skla BK-7 vybaveného kvalitným viacnásobným antireflexným poťahom, ktorý zabezpečuje vysokú priepustnosť svetla, až 99% vo viditeľnom svetle, takže máte k dispozícii obraz planéty, ktorý je temer rovnako jasný ako normálne bez korektora. Hranoly sa môžu pohybovať o 2,5° pomocou dvoch malých páčiek čo je viac ako na konkurenčných korektoroch. Výsledkom je nastavenie nízkej alebo veľmi vysokej farebnej výchylky. Výsledkom je ešte lepšia korekcia disperzie, najmä na obzore. Ďalšie plus - otočná kruhová stupnica vám dáva možnosť rýchlo nájsť optimálne nastavenie pre vaše ďalšie pozorovanie.

Kedy a prečo by ste mali používať korektor Omegon ADC?

ADC je špeciálny korektor určený pre planetárnych pozorovateľov a planetárnych fotografov. V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov planéty Saturn a Jupiter dosiahnu len relatívne malú výšku nad obzorom, takže bez korektora ADC by ste sa museli pomerne dlho uspokojiť len s planétami s nízkym rozlíšením detailov. Profesionáli používajú ADC na kompenzáciu atmosférickej disperzie už roky, dokonca aj pri vysokých deklináciach, kde ešte stále pretrváva tento nežiaduci efekt. Je korektor užitočný aj pri iných ako planetárnych objektoch? Niektorí amatéri používajú ADC na pozorovanie dvojhviezd. Rozlíšenie bieleho trpaslíka Sirius-B v systéme Sirius je tiež jednoduchšie pomocou ADC. Využite aj vy šancu na dokonalé planetárne zábery. 

Použitie ADC závisí aj od samotného teleskopu, aby ADC korektor fungoval optimálne, relatívna svetelnosť ďalekohľadu by mala byť menšia ako f/10. Napríklad, pri teleskopoch Schmidt-Cassegrain je to v poriadku, no svetelnejšie ďalekohľady si môžu vyžiadať použitie Barlow šošovky.

Ďalšie vlastnosti ADC korektora Omegon 

 • predná a zadná časť korektora vybavená T2 závitom
 • opticky využiteľný priemer až 30mm
 • vyžaduje sa backfokus 40mm
 • priepustnosť v ultrafialovej oblasti (300nm=10%, 350nm=48%, 400nm=94%)
 • priepustnosť v infračervenej oblasti (780-1000nm, 92% až 70%)
 • celokovový dizajn (čierny eloxovaný hliník)
 • ochranný kryt proti prachu
 • dĺžka 49mm, hmotnosť 175g

Obsah balenia: atmosférický disperzný korektor s dvomi adaptérmi, protiprachové krytky

   

   

    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií