Teleskop Explore Scientific ULTRA-LIGHT DOBSON 10in

Teleskop Explore Scientific ULTRA-LIGHT DOBSON 10in

Hodnotenie produktu: 5/5 (2x)

Vaše hodnotenie:

254mm objektív Newton, f/5, 2in fokuser, jemné zaostrovanie 1:10

769 € s DPH

Skladové číslo: 0116925

Dostupnosť: Dodanie 4-7 dní

Teleskop Explore Scientific Ultra-Light Dobson 10in je hvezdársky ďalekohľad s 254mm zrkadlovým objektívom typu Newton, s ohniskom 1270mm a vysokou svetelnosťou f/5 na populárnej a ultra ľahkej azimutálnej montáži Dobson, ktorú ako prvý takmer pred 50 rokmi skonštruoval svetoznámy americký amatérsky astronóm John Lowry Dobson. Tento veľký zrkadlový teleskop je určený začiatočníkom ale aj skúsenejším pozorovateľom na vizuálne pozorovanie menej jasných objektov. Ďalekohľad disponuje kvalitnou optikou s vysokým rozlíšením a skvelým mechanickým vyhotovením. Tubus vďaka excelentnej tuhosti konštrukcie jasne vyniká oproti lacnejším konkurenčným trubkovým Dobsonom. Difrakčné pole teleskopov s vysokou svetelnosťou je veľmi malé čo kladie obrovské nároky na tuhosť konštrukcie. Ak má tubus čo i len minimálnu tendenciu sa ohýbať, malé difrakčné pole sa ľahko stráca a výslednému obrazu už nepomôže ani najlepšia optika.

Kvalitná optika a vysoká svetelnosť sú výhodou pri pozorovaní menej kontrastných objektov hlbokého vesmíru (deep-sky) ako sú hmloviny, galaxie a hviezdokopy, kde tieto ďalekohľady dokážu rozlíšiť aj veľmi jemné obrazové detaily. Vďaka výbornej rozlišovacej schopnosti teleskopu aj pri vyšších zväčšeniach sú však vhodné aj na pozorovanie Mesiaca a planét

Pri výrobe zrkadla bolo použité borosilikátové sklo s veľmi nízkou tepelnou rozťažnosťou. Otvorený tubus a dva chladiace radiálne nasmerované ventilátory rýchlo a účinne zaručia vyrovnanie teploty hlavného zrkadla s teplotou okolia. Špeciálny dizajn uloženia hlavného zrkadla umožňuje kolimáciu spredu pomocou tyče pri súčasnom pozeraní sa do okulára čo veľmi zjednodušuje celý proces kolimácie zrkadiel. LED hľadáčik s červeným bodom umožní ľahšiu orientáciu pri vyhľadávaní objektov na nočnej oblohe. Moderné mechanické prevedenie uloženia sekundárneho zrkadla umožňuje jeho jednoduché nastavenie bez nástrojov a dobre drží kolimáciu aj počas prepravy. Výška okulárového výťahu pri pozorovaní v nadhlavníku je 115cm.

Celokovový 2in hrebeňový okulárový výťah s hrubým aj jemným zaostrovaním s prevodom 10:1 zabezpečí presné doladenie ostrosti obrazu. Okulárový výťah je pripravený na použitie s okulármi s upínacím priemerom 2in (50,8mm) a pomocou redukcie aj 1,25in (31,7mm). Fokuser sa dodáva aj s predlžovacím adaptérom pre nájdenie ohniskovej roviny s niektorými okulármi. Nový plávajúci systém základne s radiálnymi valčekovými ložiskami a veľké polkruhy výškového nastavenia teleskopu zaručujú hladký a presný chod aj pri veľkých zväčšeniach. Hliníková konštrukcia základne je odolná proti vlhkosti, časom netrpí deformáciami ako niektoré drevotrieskové základne.

Veľkou prednosťou Dobsonov Explore Scientific je ich skladnosť, ultra nízka hmotnosť a veľmi ľahká prenášateľnosť. Celá zostava sa dá uložiť do dvoch hliníkových boxov pre bezpečnú prepravu a skladovanie, tyče sa prenášajú samostatne. Rozmery úložných hliníkových boxov 40x40x31cm (box základňa - 9,7kg), 33x33x30cm (box hlavné zrkadlo - 14kg), trubky dĺžka 70cm (1,5kg), žlté polkruhy vertikálneho posuvu (1,2kg). Celková hmotnosť 26,4kg.

Obsah balenia:  optický tubus so základňou a trubkami, LED hľadáčik, redukcia 2in-1,25in, predlžovací adaptér fokusera, 2 hliníkové boxy, 2 polkruhy vertikálneho posuvu, zásobník pre batérie, tienidlo sekundárneho zrkadla, kolimačná tyč

Hlavné využitie mesiac a planéty, hmloviny a galaxie
Optický dizajn zrkadlový Newton
Velkosť objektívu 254 mm
Ohnisková vzdialenosť 1270 mm
Relatívna svetelnosť f/5
Zväčšenie (využiteľné max.) 500x
Upínací priemer okulárov 1,25 in (31,7 mm), 2 in (50,8 mm)
Teoretická rozlišovacia schopnosť 0,51 arcsec
Viditeľná hviezdna veľkosť 14,5 mag
Montáž azimutálna montáž Dobson
Pohon montáže len manuálny
Hľadáčik LED
Celková hmotnosť 26,4 kg

Odporúčané voliteľné príslušenstvo a podobné produkty

   

   
    

© 2004-2018 LOGITEX, s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info