Teleskop Explore Scientific ULTRA-LIGHT DOBSON 16in Gen II

Teleskop Explore Scientific ULTRA-LIGHT DOBSON 16in Gen II

Hodnotenie produktu: 4.22/5 (9x)

Vaše hodnotenie:

Explore Scientific

406mm objektív Newton, f/4,5, 2in fokuser, jemné zaostrovanie 1:10

2519 € s DPH

Skladové číslo: 0116940

Dostupnosť: Dočasne nedostupné

Astro teleskop Explore Scientific Ultra-Light Dobson 16in Generation II je už druhou generáciou hvezdárskeho ďalekohľadu s 406mm zrkadlovým objektívom typu Newton, s ohniskom 1826mm a vysokou svetelnosťou f/4,5 na populárnej a ultra ľahkej azimutálnej montáži Dobson, ktorú ako prvý takmer pred 50 rokmi skonštruoval svetoznámy americký amatérsky astronóm John Lowry Dobson.

Tento veľký zrkadlový teleskop je určený začiatočníkom ale aj skúsenejším pozorovateľom na vizuálne pozorovanie menej jasných objektov. Ďalekohľad disponuje kvalitnou optikou s vysokým rozlíšením a skvelým mechanickým vyhotovením. Tubus vďaka excelentnej tuhosti konštrukcie jasne vyniká oproti lacnejším konkurenčným trubkovým Dobsonom. Difrakčné pole teleskopov s vysokou svetelnosťou je veľmi malé čo kladie obrovské nároky na tuhosť konštrukcie. Ak má tubus čo i len minimálnu tendenciu sa ohýbať, malé difrakčné pole sa ľahko stráca a výslednému obrazu už nepomôže ani najlepšia optika.

Kvalitná optika a vysoká svetelnosť sú výhodou pri pozorovaní menej kontrastných objektov hlbokého vesmíru (deep-sky) ako sú hmloviny, galaxie a hviezdokopy, kde tieto ďalekohľady dokážu rozlíšiť aj veľmi jemné obrazové detaily. Vďaka výbornej rozlišovacej schopnosti teleskopu aj pri vyšších zväčšeniach sú však vhodné aj na pozorovanie Mesiaca a planét

Pri výrobe hlavného zrkadla bolo použité borosilikátové sklo s veľmi nízkou tepelnou rozťažnosťou. Veľkosť sekundárneho zrkadla je 88mm čo zodpovedá 22% zatieneniu hlavného zrkadla. Otvorený tubus a dva chladiace radiálne nasmerované ventilátory rýchlo a účinne zaručia vyrovnanie teploty hlavného zrkadla s teplotou okolia. Špeciálny dizajn uloženia hlavného zrkadla umožňuje kolimáciu spredu pomocou tyče pri súčasnom pozeraní sa do okulára čo veľmi zjednodušuje celý proces kolimácie zrkadiel. LED hľadáčik s červeným bodom umožní ľahšiu orientáciu pri vyhľadávaní objektov na nočnej oblohe. Moderné mechanické prevedenie uloženia sekundárneho zrkadla umožňuje jeho jednoduché nastavenie bez nástrojov a dobre drží kolimáciu aj počas prepravy. Výška okulárového výťahu pri pozorovaní v nadhlavníku je 163cm.

Celokovový 2in hrebeňový okulárový výťah s hrubým aj jemným zaostrovaním s prevodom 10:1 zabezpečí presné doladenie ostrosti obrazu. Výťah je pripravený na použitie s okulármi s upínacím priemerom 2in (50,8mm) a pomocou redukcie aj 1,25in (31,7mm). Fokuser sa dodáva aj s predlžovacím adaptérom pre nájdenie vhodnej ohniskovej roviny, fokuser disponuje závitom M54x0,75. Nový plávajúci systém základne s radiálnymi valčekovými ložiskami a veľké polkruhy výškového nastavenia teleskopu zaručujú hladký a presný chod aj pri veľkých zväčšeniach. Hliníková konštrukcia základne je odolná proti vlhkosti, časom netrpí deformáciami ako niektoré drevotrieskové základne.

Veľkou prednosťou Dobsonov Explore Scientific je ich skladnosť, ultra nízka hmotnosť a veľmi ľahká prenášateľnosť. Celá zostava sa dá uložiť do dvoch hliníkových boxov pre bezpečnú prepravu a skladovanie, tyče sa prenášajú samostatne. Rozmery úložných hliníkových boxov 55x55x33cm (box základňa - 23,8kg), 48x48x30cm (box hlavné zrkadlo - 10,5kg), trubky dĺžka 125cm (2,5kg), žlté polkruhy vertikálneho posuvu (1,6kg). Celková hmotnosť 38,4kg.

NOVÉ ložiská vyrobené z Teflonu a GFK pre hladký a presný chod montáže
NOVÉ zdokonalené úložisko hlavného zrkadla s kompletným redizajnom mechanických súčastí
NOVÉ ložiská výškového nastavenia tubusu s novým dizajnom brzdy a trecieho systému
NOVÉ väčšie nožičky pre lepšiu stabilitu základne
NOVÉ univerzálna konzola pre použitie kompatibilného hľadáčika
NOVÉ v balení už aj protizávažia 2x1kg
NOVÉ spona s rýchlym uzamykaním a novým pružinovým dizajnom pre pohodlnejšie používanie
NOVÉ povrchová úprava práškovým povlakom na žltých polkruhoch výškového nastavenia pre lepšiu trvanlivosť
NOVÉ laserom vygravírovaná stredová značka na primárnom zrkadle

Obsah balenia: optický tubus so základňou a trubkami, LED hľadáčik, redukcia 2in-1,25in, predlžovací adaptér fokusera, 2 hliníkové boxy, 2 polkruhy vertikálneho posuvu, zásobník pre batérie, tienidlo sekundárneho zrkadla, kolimačná tyč, protizávažia (2x1kg)

Hlavné využitie hmloviny a galaxie
Optický dizajn zrkadlový Newton
Velkosť objektívu 406 mm
Ohnisková vzdialenosť 1825 mm
Relatívna svetelnosť f/5
Zväčšenie (využiteľné max.) 800x
Upínací priemer okulárov 1,25 in (31,7 mm), 2 in (50,8 mm)
Teoretická rozlišovacia schopnosť 0,32 arcsec
Viditeľná hviezdna veľkosť 16 mag
Montáž azimutálna montáž Dobson
Pohon montáže len manuálny
Hľadáčik LED
Celková hmotnosť 39 kg

Nový komentár

* (Povinné)

Nová otázka k produktu

* (Povinné)

Voliteľné príslušenstvo a podobné produkty

   

   

    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií