Astro teleskopy - slovník pojmov

Bresser Messier Hexafoc

Veľmi presné zaostrovanie s veľkým priemerom bez vignetácie, ktorým sú vybavené takmer všetky teleskopy Bresser Messier.

Čítajte viac...

Meade ACF

Bezkomová úprava optického dizajnu Schmidt-Cassegrain používaná v sofistikovaných teleskopoch rady Meade LightSwitch LS ACF, Meade LX90-ACF, Meade LX200-ACF, Meade LX600-ACF a Meade LX850-ACF určených na astrofotografovanie.

Čítajte viac...

Meade UHTC

Typ špeciálneho antireflexného vrstvenia, s ktorým po prvýkrát pre komerčné teleskopy prišiel najväčší výrobca teleskopov na svete, Meade Instruments, v roku 2002. UHTC alebo Ultra High Transmission Coating výrazne zvyšuje optický výkon teleskopu pre vizuálne pozorovanie aj astrofoto, a to tak, že zvyšuje prenos svetla v celom viditeľnom spektre zhruba o 15%. Napríklad, pri 10-palcovom teleskope Meade LX200 ACF zvýši UHTC vrstvenie svetelnosť obrazu tak ako keby bol jeho objektív o 0,75 palca / 20mm väčší. Tento typ antireflexného vrstvenia sa ako štandard doteraz objavuje len pri teleskopoch Meade Instruments.

Čítajte viac...

Barlow šošovka

Sústava šošoviek, ktorá niekoľkokrát znásobí celkové zväčšenie teleskopu. Ak teleskop bez Barlow šošovky dosiahne zväčšenie 100x, s Barlow 2x šošovkou dosiahne až 200x. Barlow šošovka sa zasúva do okulárového výťahu a do nej sa vkladá ešte príslušný okulár. Pokiaľ Barlow šošovka nie je kvalitná, odporúča sa skôr zakúpiť ďalší okulár s kratším ohniskom.

Čítajte viac...

Hviezdna veľkosť

Nesúvisí so skutočnou veľkosťou hviezdy, ale vypovedá o množstve svetla (jase), ktoré zrakom vnímame. Jednotkou hviezdnej veľkosti, alebo inak zdanlivej jasnosti hviezd, je magnitúda (m). Hodnota hviezdnej veľkosti stúpa s klesajúcou jasnosťou hviezd. Napríklad Slnko má magnitúdu -26,75m, Mesiac v splne -12,6m, Sírius -1,6m, Vega 0m, najslabšie hviezdy viditeľné voľným okom okolo +6m.

Čítajte viac...

Hľadáčik

Používa sa na ľahšie vyhľadávanie objektov na nočnej oblohe. Keďže majú malé zväčšenie a veľké zorné pole, je jednoduchšie nájsť hľadané objekty ako cez okulár pri veľkom zväčšení a úzkom zornom poli teleskopu. Podmienkou je, aby optická os hľadáčika bola rovnobežná s optickou osou teleskopu, len tak to čo uvidíte v hľadáčiku uvidíte aj v okulári teleskopu. Najčastejšie sa stretnete s optickým hľadáčikom alebo tzv.LED hľadáčikom s červeným bodom.

Čítajte viac...

Hmlovinové filtre

Hmlovinové filtre určené pre pozorovanie nejasných objektov hlbokého Vesmíru akými sú planetérne a emisné hmloviny, galaxie, hviezdokopy (deep sky objekty - DSO) v prostredí svetelného smogu. Umelé osvetlenie (pouličné lampy, osvetlenie budov) sú vážnymi prekážkami pozorovania takýchto objektov na nočnej oblohe, ktorá je v mestách a ich blízkosti nedostatočne tmavá. V závislosti od typu DSO...

Čítajte viac...

Katadioptrický teleskop

Zrkadlovo-šošovkový teleskop, ktorého optická sústava je najčastejšie zložená zo zrkadlového objektívu (primárne zrkadlo) a korekčnej šošovkovej dosky. Hlavnou prednosťou týchto telekopov je výkonná a kvalitná optika (veľký objektív, dlhé ohnisko) a pritom relatívne malé rozmery a nízka hmotnosť. Nevýhodou je vysoká cena. Najznámejšími katadioptrickými teleskopmi sú optické konštrukcie ako Maksutov-Cassegrain, Maksutov-Newton, Schmidt-Cassegrain, Ritchey-Chretien.

Čítajte viac...

Mesačné a planetárne filtre

Slúžia na elimináciu svetelných odrazov a zvýšenie kontrastu obrazu pri pozorovaní Mesiaca alebo planét. Používajú sa hlavne s teleskopmi s väčším objektívom (najčastejšie od 150 mm) a vďaka nim je možné vidieť štruktúry obrazu, ktoré by sa inak pozorovať nedali. Skrutkujú sa na spodný závit okulárov a niektoré sa dajú aj stohovať na seba. Vyrábajú sa najčastejšie v dvoch veľkostiach upínacích priemerov okulárov, teda 1,25in (31,7mm) a 2in (50,8mm).

Čítajte viac...

Ohnisková vzdialenosť

Zjednodušene vzdialenosť objektívu od ohniskovej roviny, v ktorej sa vytvára obraz. Čím je dlhšia, tým ľahšie sa dajú dosiahnuť na teleskope väčšie zväčšenia a naopak. Krátkoohniskové teleskopy sa viac používajú na pozorovanie priestrannejších objektov hlbokého Vesmíru pri menších zväčšeniach (hmloviny, galaxie) a tiež na astrofotografovanie. Teleskopy s dlhším ohniskom sú skôr vhodnejšie na planetárne pozorovania pri veľkých zväčšeniach.

Čítajte viac...

Polárny hľadáčik

Špeciálny hľadáčik, ktorým sú vybavené teleskopy určené pre astrofotografovanie umožňuje presné nastavenie teleskopu pre účely astrofotografie.

Čítajte viac...

Rozlišovacia schopnosť teleskopu

Schopnosť rozlíšiť dva blízke body. Závisí od veľkosti objektívu, čím je väčší, tým je rozlišovacia schopnosť lepšia. Rozlíšenie závisí aj od farebnej zložky svetla, niektoré farby svetla vieme rozlíšiť lepšie, iné horšie. Zjednodušene sa rozlišovacia schopnosť astronomického ďalekohľadu uvádza ako Dawesova medza.

Čítajte viac...

Seeing - čo je to?

Kmitanie obrazu následkom turbulencií, vzdušného prúdenia a nerovnakých teplotných podmienok v rôznych vrstvách atmosféry. Pri pokojnej atmosfére hovoríme o dobrej viditeľnosti (seeingu), pri nepokojnej zase o zlej viditeľnosti. Problém je, že pri rozkmitanom obraze tento nie je možné v okulári teleskopu zaostriť.

Čítajte viac...

Šošovkový teleskop

Teleskop, ktorého objektív je šošovkový, svetlo vstupuje do objektívu a prechádza šošovkou, obraz sa vytvorí v ohnisku, kde ho zväčší okulár, v ktorom obraz uvidíme už zväčšený. Hlavné výhody šošovkového teleskopu sú vysoký kontrast obrazu,

Čítajte viac...

Svetelnosť relatívna (f/číslo)

Relatívna svetelnosť alebo clonové číslo či relatívny otvor objektívu je vyjadrením jasu obrazu, ktorý vytvorí objektív v ohnisku sústavy. Clonové číslo objektívu teleskopu vypočítate ako podiel ohniskovej vzdialenosti ďalekohľadu a priemeru jeho objektívu v rovnakých dĺžkových jednotkách (najčastejšie v milimetroch). Čím je objektív svetelnejší (f/číslo je menšie, napr. f/5, f/4,5, f/3), tým jasnejší obraz dokáže vytvoriť. Svetelnosť objektívu je priamo úmerná jeho veľkosti a nepriamo úmerná ohniskovej vzdialenosti teleskopu.

Čítajte viac...

Zorné pole (FOV)

Zorné pole alebo v angličtine FOV (fielf of view) je kruhový výsek obrazu, ktorý vidíme v okulári teleskopu. Zorné pole môže byť zdanlivé (zorné pole okulára) a skutočné (zorné pole teleskopu), udáva sa v stupňoch. Každý okulár má od výroby nejaké zdanlivé zorné pole, štandardné okuláre napr. 52°, širokouhlé od 60°-120°. Dôležitejšie je však skutočné zorné pole, ktoré je určené zväčšením teleskopu. Ak napríklad dosiahneme s nejakým okulárom zväčšenie 100x a zdanlivé zorné pole okulára je 50°, potom skutočné zorné pole okulára bude 0,5° (=50/100), čo je uhlová veľkosť Mesiaca v splne, takže pri tomto zväčšení vmestíme celý Mesiac do zorného poľa okulára naraz.

Čítajte viac...

Zrkadlový astro teleskop

Zrkadlový teleskop typu Newton používa na zväčšenie obrazu zrkadlový objektív, ktorým svetlo neprechádza ako šošovkovým objektívom, ale sa odráža od hlavného (primárneho) zrkadla do sekundárneho, odkiaľ sa následne odrazí do okulára, ktorý ho zväčší. Zrkadlové teleskopy sa používajú najmä na pozorovanie objektov hlbokého Vesmíru akými sú najčastejšie hmloviny, galaxie a hviezdokopy. Hlavnou výhodou zrkadlových objektívov je absencia farebnej chyby,

Čítajte viac...

Zväčšenie teleskopu

Výsledné zväčšenie teleskopu sa mení výmenou okulárov s rôznymi ohniskami v okulárovom výťahu. Zväčšenie vypočítame ako podiel ohniskovej vzdialenosti teleskopu a okulára. Napríklad, ak ohnisko teleskopu je 1000 mm a ohnisko okulára 10 mm, potom výsledné zväčšenie teleskopu bude 100x (=1000/10). Zjednodušene možno povedať, že maximálne prakticky využiteľné zväčšenie teleskopu je približne 2-násobok veľkosti jeho objektívu, teda teleskop so 100 mm objektívom bude mať hranicu najväčšieho ešte využiteľného zväčšenia niekde okolo 200x. Za touto hranicou neprinesie ďalšie zväčšenie novú obrazovú informáciu, ale len nezaostriteľnú machuľu.

Čítajte viac...

   

   

    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií