Ďalekohľad Explore Scientific GIANT BT-100 SF

Ďalekohľad Explore Scientific GIANT BT-100 SF

Hodnotenie produktu: 5/5 (2x)

Vaše hodnotenie:

Explore Scientific

100mm objektívy, BaK-4, FMC/EMD, FOV 2,3°, vodotes.+plyn

1499 € s DPH

Skladové číslo: 0114220

Dostupnosť: Dodanie 4-7 dní

Veľký binokulár Explore Scientific GIANT BT-100 SF je výkonný šošovkový ďalekohľad so 100mm achromatickými objektívmi a 550mm ohniskom (f/5,5) určený na pozorovanie prírody a zvierat, pozorovanie lodí, lietadiel, krajiny ale aj na vybrané astronomické pozorovania (krátery na Mesiaci, jasnejšie planéty, rozlišovanie dvojhviezd, pozorovanie asterizmov, identifikácia jasnejších hviezdokôp, galaxií, hmlovín). Ďalekohľad sa odporúča postaviť na voliteľný statív s vidlicovou montážou U-mount a robustným statívom (nájdete nižšie vo voliteľnom príslušenstve). Okuláre je možné meniť čím sa zmení výsledné zväčšenie. Binokulár umožňuje pozorovať oboma očami, oči sú viac uvoľnené, dokážu pozorovať dlhšie bez únavy a rozlíšiť tak viac jemnejších obrazových detailov ako pri pozorovaní monokulárnym spektívom len jedným okom. Objektív je achromatický duplet s 2 optickými členmi oddelenými vzduchovou medzerou. Optické hranoly BaK-4 v Porro konfigurácii a špeciálne viacnásobné antireflexné vrstvenie EMD (Enhanced Multilayer Desposition) na všetkých optických plochách prinášajú jasný a kontrastný obraz.

Mimoriadne robustný ďalekohľad s horčíkovým telom, zapuzdrený a plnený argónom

Ďalekohľady série BT sú určené pre náročné vonkajšie použitie. Ďalekohľad s ochranou proti vode IPX6 je naviac plnený vzácnym plynom, ktorý účinne zabraňuje zahmlievaniu vnútornej optiky aj za zložitých poveternostných podmienok. Veľmi ľahké telo z horčíka uľahčuje manipuláciu. Súčasťou balenia sú aj dva kvalitné okuláre Explore Scientific so zdanlivým zorným poľom 62° a 20mm ohniskom. Optický systém je len taký dobrý ako jeho najslabšia súčasť, čo býva častokrát práve okulár. Kvalitné širokouhlé okuláre v balení poskytnú veľmi dobrý obraz so skutočným zorným poľom na úrovni 2,3° pri zväčšení 27,5x. Mäkké ovinovacie silikónové očnice a dostatočne dlhá výstupná pupila cca 15mm (Long Eye Relief) zaručujú pohodlný pohľad do okulára. Pre astronomické pozorovania je výhodou ploché a ostré zorné pole, ktoré ponúka pôsobivý zážitok aj počas denného pozorovania. 

Vymeniteľné okuláre

Okuláre je možné vymeniť a upraviť tak výsledné zväčšenie a zorné pole podľa potreby. S ďalekohľadmi série BT je možné použiť všetky typy okulárov s upínacím priemerom 1,25in (31,7mm), obzvlášť sa odporúčajú okuláre Explore Scientific série 62° alebo série 82° s ohniskami od 8 do 26mm. Odporúčaný rozsah zväčšení od 21x do 70x. Výsledné zväčšenie vypočítate ako podiel ohniska ďalekohľadu a ohniska okulára. Napríklad, ak použijete s ďalekohľadom s 550mm ohniskom a okuláre s 10mm ohniskom, výsledné zväčšenie bude 55x (550/10). Okuláre sú uchytené mosadznou objímkou s kompresným krúžkom, ktorý zaručuje, že okuláre budú v okulárovej šachte zaistené bez nežiaduceho pohybu/vôle.

Použitie farebných a hmlovinových filtrov pre astronomické pozorovania 

Kontrast a viditeľnosť objektov a ich detailov zvýšite použitím mesačných, planetárnych alebo hmlovinových filtrov, skrutkujú sa priamo do vnútorného závitu okulárov. Filtre je samozrejme nutné použiť v pároch, neodporúča sa v jednotlivých okulároch používať rôzne filtre. Vhodné sú planetárne filtre či hmlovinové filtre Explore Scientific určené pre okuláre s upinacím priemerom 1,25in (31,7mm).

Pohodlný 45-stupňový pohľad a špirálovitý systém zaostrovania

45-stupňový sklon okulárov umožňuje pohodlnú pozorovaciu pozíciu aj pri väčšom náklone keď pozorujete objekty vyššie nad obzorom (bližšie k nadhlavníku). Tiež je možné nastaviť medziočnú vzdialenosť v rozmedzí od 54 do 76mm. Vďaka jemnému špirálovitému (helikálnemu) zaostrovaciemu mechanizmu s plynulým chodom ľahko dosiahnete presné zaostrenie. Tubusy binokulára disponujú výsuvnými rosnicami proti  vzdušnej vlhkosti a zahmlievaniu vonkajších šošoviek objektívu, tiež proti parazitnému bočnému svetlu, ktoré znižuje kontrast obrazu.

Vhodné statívy a pripojenie binokulára na statív

Kovová rukoväť na prenášanie umiestnená v ťažisku uľahčuje manipuláciu s ďalekohľadom. Pri použití veľkých ďalekohľadov sa dôrazne odporúča robustný fotostatív s primeranou nosnosťou. Pripojenie binokulára na statív je možné pomocou závitových otvorov 1/4in (2x) a 3/8in (1x) v statívovom adaptéri ďalekohľadu. Ideálnym riešením je použitie voliteľnej vidlicovej montáže Explore Scientific U-mount so statívom (0114300). Je špeciálne navrhnutá pre veľké ďalekohľady radu BT a tieto zariadenia udrží absolútne bezpečne, tiež ponúka vysoký komfort pri samotnom pozorovaní. Vynikajúci mechanizmus s nastaviteľným trením v oboch osiach umožňuje ľahký pohyb a sledovanie. Poloha binokulára je stabilná v závislosti od nastavenej intenzity trenia. Vibrácie redukuje na minimum masívna konštrukcia U-mount montáže a robustný statív z nehrdzavejúcej ocele. Ani pri vysokom zväčšení nedochádza k vibráciám a ich prenosu na obraz, čo umožňuje pozorovať aj tie najjemnejšie obrazové detaily. Rozmery 52x27x15,5cm, hmotnosť ďalekohľadu s okulármi v balení 6,8kg.

Obsah balenia: astro binokulár (bez montáže a bez statívu), integrovaný statívový adaptér, okuláre ES62-20mm (2ks), krytky objektívov a okulárových výťahov

Zväčšenie 27,5x
Veľkosť objektívu 100 mm
Optický dizajn Porro
Optické sklo BaK-4
Antireflexné vrstvy FMC
Priemer výstupnej pupily 3,6 mm (pri 27,5x zväčšení)
Relatívna svetelnosť Nízka
Najkratší zaostriteľný bod 25 m
Vodotesný Vodotesný a plnený plynom
Extra dlhá výstupná pupila pre pozorovateľov s okuliarmi Áno
Pripojenie na statív Statívový závit s adaptérom
Farba tela ďalekohľadu Biela
Rozmery 52 x 27 x 15,5 cm
Hmotnosť 6,8 kg

Voliteľné príslušenstvo a podobné produkty

   

   

    

© 2021 OPTINO s.r.o., všetky práva vyhradené | Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

   
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Ďalším používaním stránky prejavujete súhlas s ich využívaním. Viac informácií